RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN
Rancangan Pengajaran
Harian
Matapelajaran
|
:
|
Kajian Tempatan
|
Tahun
|
:
|
5A
|
Tarikh
|
:
|
16.12.2013
|
Masa
|
:
|
8.30pagi - 9.00pagi
|
Bilangan Murid
|
:
|
20 orang
|
Tajuk
|
:
|
4. Iklim Malaysia
|
Hasil Pembelajaran
|
:
|
i) menyatakan ciri-ciri iklim Malaysia
ii) menyatakan bagaimana iklim akan mempengaruhi
aktiviti ekonomi di Malaysia.
|
Pengetahuan Yang Sedia Ada
|
:
|
Murid telah mengetahui punca-punca yang mempengaruhi cuaca dan iklim
Malaysia.
|
Objektif Pengajaran
|
:
|
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
i) menjelaskan ciri-ciri iklim Malaysia
ii) menerangkan bagaimana ciri-ciri iklim akan
mempengaruhi aktiviti ekonomi Malaysia.
|
KBKK
|
:
|
Menghubungkaitkan, menjana idea
|
Nilai Murni
|
:
|
Bersyukur, berusaha, bekerjasama
|
Alat Bantu Mengajar
|
:
|
Carta-carta, marker pen dan kertas latihan
|
Langkah
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti P&P
|
Catatan
|
Pendahuluan
(2 minit)
|
1. Guru memulakan sesi
pengajaran dan pembelajaran dengan bacaan doa diketuai oleh ketua kelas.
|
Nilai
Murni:
Khusyuk
Tawadhuk
|
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Carta 1
Lampiran 1
|
|
KBKK:
Menghubung-kaitkan
ABM:
Carta,
Jingsaw
teka-teki
|
Langkah 1
(5 minit )
|
Carta 2
Soalan:
Anda mengetahui apakah ciri-ciri iklim Malaysia?
Lampiran 2
|
2.
Guru membimbing murid menyatakan ciri-ciri iklim
Malaysia.
3.
Guru menerapkan nilai murni:
Kita harus
bersyukur kerana negara kita adalah selamat.
|
KBKK:
Menghubung-kaitkan
ABM:
Carta,
Nilai Murni:
Bersyukur
|
Langkah 2
( 8 minit )
|
Carta 3
Lampiran 3
|
|
KBKK:
Menghubung-kaitkan
ABM:
Carta
Nilai Murni:
Berusaha
|
Langkah 3
(8 minit)
|
Soalan
Aneka
Pilihan
Lampiran 4
|
a.
Guru akan mengemukakan lima soalan, setiap
kumpulan harus membaca dan menjawab.
b.
Setiap kumpulan harus menulis jawapan di atas
kertas soalan yang disediakan.
c.
Setiap soalan adalah 2 markah.
d.
Kumpulan yang mendapat markah yang tertinggi
ialah pemenang.
e.
Guru memberi ganjaran kepada pemenang.
f.
Semasa aktiviti dijalankan, setiap kumpulan harus
bekerjasama.
4.
Guru membincang jawapan soalan aneka
pilihan dengan murid.
5.
Guru mencatat markah setiap kumpulan dan
menentukan kumpulan yang mendapat markah yang tertinggi adalah pemenang.
6.
Guru meminta murid membaca soalan dengan kemas.
|
ABM:
Soalan aneka pilihan, pen
Nilai Murni:
Bekerjasama
|
Penutup
( 5 minit )
|
Carta 3
Lampiran 3
|
|
ABM:
Carta
|
Comments